Hezky česky

úterý 3. červen 2014 21:12

Někdy to prostě nejde

Sluníčko se zatím moc nerozšouplo, ale vyjet si za kulturou to neuškodí. Bez ohledu na počasí. Osobně upřednostňuju hudební festivaly, které  potěší, když při vší muzice  ještě voní létem a hýří dobrou náladou. Když se taková akce povede,  můžu sledovat, jak lidi odkládají mračna z tváří a mění se ve vstřícné sympaťáky.

V neděli mi to  skoro vyšlo. Kapela vyhrávala, pivo se točilo, červená limonáda chutnala dětem i abstinentům. Grilované klobásky voněly málem zdravě a guláš byl v nabídce taky.

Člověk si nejen užívá. Je nezbytné vyřídit si věci, o kterých se píše  málo nebo vůbec ne. Chválím pořadatele, že přenosná WC umístili pěkně stranou. Bylo to místo čisťoučké a poklidné. Vnitřek budky  mě ohromil. V prvním momentě jsem si připadala jako v kabině raketoplánu. Viděla jsem nádržky na stěnách a uvažovala, k čemu asi jsou. Někde bylo i splachování, ale nejsem  technicky natolik zdatná, abych sama od sebe pochopila princip. Návod k použití  byl k dispozici a dokonce ho vyvedli velkými písmeny. Vloudila se jen malá chybička - návod byl v angličtině! Je to řeč, kterou neovládám,  nás škola vedla k jazyku ruskému. Být to v azbuce, tak si na tom WC snadno poradím.  Jenomže my teď pomíjíme východ, neboť jsme se přeorientovali na anglicky mluvící  část  Zeměkoule. A zacházíme do důsledků, neboť  se předpokládá, že angličtině rozumí každý, zatímco já si dodnes neujasnila ani to, co znamená outfit.

V té budce jsem pochopila, že se všichni musíme učit  nyní požadovaný cizí jazyk, nebo časem dopadneme  špatně.

Je tu ještě jedna možnost: Vykašlat se na učení, hodit pokrok za hlavu a pak hurá do vojtěšky. Jako celé generace našich předků. Ideál si představuju tak, že když už jsme v Čechách, bylo by skvělé používat češtinu všude, nejen na  obalech potravinových výrobků. Předem přiznávám, že vím, jak nevhodně vysoké jsou moje nároky.

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Život je dar, kterého si pořád dost nevážíme. Možná jsme jediní ve vesmíru a každý náš den je dnem svátečním. Život si kazíme hloupostí vlastní i hloupostmi těch, kteří jsou kolem nás.

Opatruju si zkušenosti, které jsem si zapamatovala a jsem ráda, že na něco jsem dokázala zapomenout. Vážím si každého, kdo dokáže stárnout do moudrosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora