Slavnosti piva

pondělí 1. červenec 2013 21:45

Všeho s mírou? Ani omylem!

Nějak se nám to rozmáhá. Pivobraní, pivní pouť... čert ví, jak se to jmenuje, ale zlatavý mok teče proudem. Nebo spíš  jsou ho plné kelímky a lidé pijí, jako kdyby to bylo o život.

Klasická pouť měla průběh  ukázněnější a ohleduplnější. Bývaly na ní kolotoče, střelnice, kde mladík  vybojoval pro svoji vyvolenou papírovou růži - pokud zvítězil nad upilovanou muškou a jinými léčkami. Po dobrém obědě  se lidé  nejdřív nachystali a pak odešli do hospody, aby popili a taky si zatancovali.

Dnes jsou nejdřív k dispozici stánky s  pivem. K tomu zahraje  nějaká ta kapela, aby se lidem lépe popíjelo. Tahle zábava vydrží až do pozdního večera. Mezi dospělými opilci se  i za soumraku proplétají děti, které sem rodiče vzali proto, aby jim  poskytli příklad.

To si vyjedete jen tak okouknout, jak takové pivní povyražení vypadá a jaká hudba je k dispozici. Pak už můžete jen žasnout.  Mladá matka, opřená o kočárek, drží v ruce pivo, zatímco na nebi poblikávají hvězdičky. Mládež viditelně nezletilá vesele popíjí, halasí a motá se, zatímco opodál postávají městští strážníci - možná předstírají, že udržují pořádek. Projede i státní policie, která se zručně vyhne rozkomíhanému výrostkovi. Škoda, že do  policejního auta nezavane mladíkův pivní dech.

A to jsem zrovna  užasla, když mi ve zprávách řekli, že vysvědčení  oslavila pražská mládež tak, že  čtyřicet neplnoletých nadýchalo!  Kdyby  se konala prohlídka na takovéhle pivní pouti, nadýchalo by těch  neplnoletých pijáků možná víc, než čtyřicet.

Kdyby tu spoušť zahlédl pan primář Nešpor, možná by se o něj pokusila malomyslnost, i když on je člověk velice odhodlaný. Jak ale chceme vychovávat  nastupující generaci, když  jí ten alkohol málem strkáme do ruky?

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Život je dar, kterého si pořád dost nevážíme. Možná jsme jediní ve vesmíru a každý náš den je dnem svátečním. Život si kazíme hloupostí vlastní i hloupostmi těch, kteří jsou kolem nás.

Opatruju si zkušenosti, které jsem si zapamatovala a jsem ráda, že na něco jsem dokázala zapomenout. Vážím si každého, kdo dokáže stárnout do moudrosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora