O zvířátkách

úterý 25. červen 2013 20:38

Máte rádi zvířata

Chovatel má k chovu zvířat nějakou motivaci. Může to být kladný  vztah k živým tvorům, může to být pokus o návrat ke kořenům, důvodů je bezpočet - někdo může být i naivní a doufat, že takovou prací zbohatne. Kromě chovatelů existují  lidé, kteří zvířata také mají rádi, leč nechovají je. Nemají vlohy, zájem - nebo mají zkušenosti.

Na venkově se vyskytují oba typy. Nejhorší je chovatel, který  na venkov přesídlil z města a láskou ke zvířatům je přímo nadupaný. Takový nadšenec  svoje zvířátka zavírá nerad a má tendenci zacházet s těmi živými tvory jako s lidmi, nebo ještě líp. Vyskytuje-li se takový jedinec ve vaší blízkosti, čekají vás mnohdy úžasné zážitky.

Vzhledem k časté nedokonalosti oplocení a zvídavosti zvířat by bylo vhodné, kdyby se  chovatel ještě předtím, než si  další přírůstek pořídí, zeptal, jestli ho chcete. On to  samozřejmě neudělá, ale vy se s tím tvorem brzy seznámíte. Až vám koza ožere kytičky, vyzkouší tím vaše sebeovládání.

Může být hůř. Takový chovatel koní, to je terno. Koníci  pobíhají v ohrazené pastvině, elektrický ohradník je - až na vzácné vyjímky - spolehlivý. Můžete se radovat. Koně se pasou a... Však víte. Stopy po tom, jak dobře tráví se  vyskytnou  nepříjemně blízko vašich oken, takže nevětráte. Chovatel  si dává pozor, aby do toho nadělení nešlápnul, vy si dáváte pozor na mouchy, které vás najdou, navzdory  všem opatřením. Taková moucha  dokáže být i dva centimetry veliká. Ráda se zúčastňuje  při vaření.

S pejsky taky není potíž jen ve městech. Všechny rasy mají tendenci udělat hromádku  buď ve vratech, nebo přímo před brankou. Za tím účelem si vybírají vhodný plácek u některého ze sousedů. Když po ránu vyběhnete z domu a uklouznete, nemusí to vždycky být uklouznutí po mokré trávě. Nabídka  vhodného obalového materiálu situaci neřeší, protože jen někteří z majitelů se  obtěžují sběrem toho, co jejich miláčkové vyprodukovali. V tomto směru jsou  výrazně pořádkumilovnější ženy. Muž často nechá pejska, aby si vyřídil, co třeba a pak oba spořádaně, leč usilovně prchají.

Dřív žili obyvatelé venkova se zvířaty v jakési přesně  stanovené symbióze. Okolnosti se změnily a nové okolnosti na nás kladou  jiné nároky. My se učíme žít v nových podmínkách. Přiznávám, že v Rakousku jsem na vsi vídala  hnojiště  poblíž velkého počtu zemědělských usedlostí. Ale tam bylo všude přepečlivě uklizeno. Nejen na dvoře. I před vraty.

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Život je dar, kterého si pořád dost nevážíme. Možná jsme jediní ve vesmíru a každý náš den je dnem svátečním. Život si kazíme hloupostí vlastní i hloupostmi těch, kteří jsou kolem nás.

Opatruju si zkušenosti, které jsem si zapamatovala a jsem ráda, že na něco jsem dokázala zapomenout. Vážím si každého, kdo dokáže stárnout do moudrosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora