Nekuřácký den

pátek 31. květen 2013 20:07

Není to tak těžké, jak si myslíte.

Kde se bere ten protikuřácký náboj ve společnosti, kde je  tolik kuřáků? Co se mládeže týče, ta holduje nikotinu  ještě víc.S kouřením je to u nás  nekonečný příběh. Jednou za čas se někdo ozve, následuje nadšené přikyvování a pak - ticho po pěšině. Jsou restaurace, kde člověk  vidí, co dýchá, i když tam je momentálně sám. Ty prostory jsou tzv."zauzené". Po návštěvě takového podniku je nejlepší svlékat se dřív, než vejdete domů. Vyprat oblečení, umýt vlasy - a víckrát takovou chybu neudělat. Toť  jediné možné. Pak vlezete jinam a dopadnete stejně.

I když to tak nevypadá, jsem tolerantní nekuřák a s oběťmi, závislými na nikotinu, upřímně soucítím. Léta jsem byla jednou z nich. Sama sebe jsem pokládala za nenapravitelně závislou. Pak mi začalo docházet, že příběh kuřáka není nic jiného, než příběh lidské hlouposti.

Státní kasa lačně natahuje ruku po každém příjmu. Neštítí se ani toho, co jí kápne z cigaret. A že je to pořádná, takřka vždycky jistá sumička. Schválně  nepřipomínám firmy, které na závislácích vydělávají přímo. Jim se možná i líbí, že v českých restauracích je kouření ještě pořád povoleno.

Příjem ze zdaněných cigaret projde erárem a tam se i rozplyne, třeba i do sociálních dávek, za které si sociálně slabí kupují životní nezbytnosti - včetně cigaret. Pro ně ty cigárka vskutku nezbytné jsou. Podstatné je, že pokud člověk kouřit chce, tak svůj návyk neopustí. Jsou ale tací, kteří netuší, že skončit s kuřáckou  kariérou vůbec není tak těžké, jak se domnívají. To platí nejen pro lidi sociálně slabé. Tento jev je všeobecný.

Osobně jsem patřila  mezi kuřáky, kteří by sice rádi přestali, ale zdálo se jim to nemožné. Tak jsem  utrácela za cigarety, jejichž cena neustále rostla. Dopřát si kafíčko a k němu  cigaretku, to mě dělalo spokojenou.  Užívala jsem si  svůj oblíbený rituál a  rozčilovala se, že krabička zase podraží. Najednou mě popadlo spravedlivé rozhořčení. Proč bych zrovna já měla doplácet na nehospodárnost těch nahoře? Je-li díra ve státním rozpočtu, obvykle to odnesou i kuřáci. Hlavou se mi mihlo, že rituál lze nahradit jiným rituálem.

Kuřáci bývají zvyklí kouřit v určité situaci. To jim přináší příjemné pocity. Mají svůj kousek blaženosti. Stačí jim oblíbené místečko, pokec s přáteli, sklenka alkoholu - a zase pokec. Minuty  omluvitelného nicnedělání... Tady je  šance. Člověku nezbyde, než kuřácké rituály vykázat ze svého života. Hlavní je udělit si zákaz a ten dodržovat. Nikdy si nezapálit tam, kde jsme si užívali libých pocitů. Neberte ohled na svůj momentální duševní stav, ani na  prosby kuřáckého okolí. Vaši přátelé by měli respektovat, oč se pokoušíte. Jestli to nesvedou, jejich chyba.

Pro vylepšení nálady je dobré si připomenout, kolik jste nekouřením ušetřili. A kolik nedostala státní pokladna. To vždycky potěší. Po odstranění příjemného pocitu, který s cigaretou souvisí, je čas zaměstnat ruce. Ženy jsou ve výhodě. Mohou se pustit do pletení, zkusit háčkování nebo začít s vyšíváním ubrusu. Pro muže  zatím vhodný návrh nemám, ale oni dovedou být  mimořádně kreativní. Jistě na něco přijdou.

Jestliže se budete řídit novými pravidly, všimnete si, že kouříte mnohem méně. Pomalu  nazrává čas na poslední fázi. Netřeba spěchat. Kouřili jste tak dlouho, že máte  dost času na upevnění svých nových rituálů.

Nakonec si dopřejte dovolenou. Vybírejte pečlivě. Zaměřte se na nekuřácké prostředí. Já navštívila kamarádku. V její rodině se nekouřilo. V takové domácnosti si slušně vychovaný člověk nezapálí. Radši jde ven. Jenomže, když je venku minus deset...

Stačily mi čtyři dny.

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Život je dar, kterého si pořád dost nevážíme. Možná jsme jediní ve vesmíru a každý náš den je dnem svátečním. Život si kazíme hloupostí vlastní i hloupostmi těch, kteří jsou kolem nás.

Opatruju si zkušenosti, které jsem si zapamatovala a jsem ráda, že na něco jsem dokázala zapomenout. Vážím si každého, kdo dokáže stárnout do moudrosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora