Ne, takhle ne, šéfe!

sobota 10. listopad 2012 15:37

Na všech TV programech se vaří.

Divák to nestíhá. Vybírá alespoň něco. Já volím soutěž o kuchařského mistra, ale hlavně si nenechám ujít šéfa. Nějaký důvod  ten můj výběr mít bude, jen zatím nevím, jaký. Šéf je nesporně charismatická postava a jeho pípané prupovídky jsou spíš  podivně poetické, než přisprostlé. Je to tak. Na obrazovce se nám předvádí  výrazná osobnost a já jí dokonce vděčím za ponaučení. Chápu, proč se  jídlu v restauraci pokud možno vyhnout.

Šéf mě zavedl do podniků, kde se v ulepené kkuchyni vaří jídlo, po kterém může být strávník rád, že neskončil na infekci. Ale nahlédla jsem i do restaurací, které  neměly tu správnou atmosféru, ale jídlo se zdálo  dobré, ba i lepší. To ale sotva posoudím, neboť  jsem v tomhle oboru laik, který si rád pochutná, ale jak toho dosáhnout, to vždycky vědět nemusí.

Právě se snažím pochopit, co je to ona "vysoká gastronomie", o které jsem už cosi zaslechla.  Pravděpodobně to nesouvisí s nejnovějším stylem, kdy kuchař vyrovná jídlo uprostřed talíře do čehosi, co nejvíc ze všeho připomíná věž.  Na talíři se také objeví omáčkové šmouhy. Nebo je pokrm rozrovnaný do hromádek a já si představuju, co by takhle pojatý oběd udělal s dobrou náladou party kopáčů, kteří mají po půldenní namáhavé práci pořádný hlad a jsou odhodláni směnit svoje poctivé peníze za vydatné jídlo.

Vyrozuměla jsem, že pokud  suroviny na přípravu jedné porce vyjdou  na padesát korun, měla by ona porce vyjít restauračního strávníka na korun stopadesát. To je zajímavá kalkulace, už proto, že  suroviny na běžné jídlo vyjdou na padesátku za porci jen vyjímečně. A když vidím kotletku, pod níž se choulí umělecky vytvarovaná hromádka šťouchaných brambor, odhaduju, na jak dlouho se tím dá zahnat hlad.

V televizi vidíme řadu zajímavých a u nás  spíše neznámých jídel. Já ale hledám jedno: kdy uvidím, jak má vypadat normální, úplně běžné vaření pro všední den?

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Život je dar, kterého si pořád dost nevážíme. Možná jsme jediní ve vesmíru a každý náš den je dnem svátečním. Život si kazíme hloupostí vlastní i hloupostmi těch, kteří jsou kolem nás.

Opatruju si zkušenosti, které jsem si zapamatovala a jsem ráda, že na něco jsem dokázala zapomenout. Vážím si každého, kdo dokáže stárnout do moudrosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora