Punčošky

úterý 23. říjen 2012 23:58

Jenom boty nestačí

Už nám má začít přituhovat. Letní teploty se odebraly blíž k rovníku a já chci mít nohy v teple. Botičky by  už byly, jenomže k nim bych ráda i punčocháče. Kdybych náhodou natrefila na nějakou tu lepší, čili přímo společenskou příležitost. Což se mi asi nestane, protože takové aktivity se týkají  osobností ve vyšších  kategoriích, než je obyčejný občan či občanka. Naše  společenské akce se dají zvládnout i v dlouhých kalhotách.

Ale ta sukně by se mohla hodit... Ďábel Našeptávač se dostavuje s železnou pravidelností. Vždycky před zimou mě mučí představami o sukni, která je něco jiného než moje běžné oblečení. Pak propadám touze po punčocháčích, které jsou dost dlouhé i široké, nelezou, jsou pevné, takže  není snadné je roztrnout nebo jinak znehodnotit. Také by mohly mít  nějakou snesitelnou barvu. Světle hnědá až téměř bílá není v tomto případě barva, kterou bych preferovala.

Ještě mě trápí nedávno prodělané trauma. Pokoušela jsem se obléknout do sukně, doplněné punčochami.  Patero kousků jsem vyzkoušela - a zklamaně odhodila. Po vytažení  končily na mých stehnech. Výš to nešlo. Všechny ty punčocháče byly dle nápisu na obalu dokonce mimořádně dlouhé.  Pamatuju doby, kdy takové označení i něco znamenalo. Současnost je jiná. Jestliže  má žena víc, než  metr pětašedesát, může shánět  punčocháče v nadměrné délce.To by se jí podařit mohlo. O šířce nemá význam mluvit, protože výrobci usoudili, že každá vysoká žena je anorektička. Výsledek je  samozřejmý: Délka se nějak přetransformuje na šířku a zas mám víc o jedny punčocháče, které nebudu nosit.

Možná je někde místo, kde bych se svou touhou uspěla. Jen nevím, kde. A tak  mám propracovaný systém, kdy  v zimě oblékám dlouhé kalhoty a ponožky. Ty kupuju ve zdravotnických potřebách a snažím se, aby vydržely. Další možností je hodně dlouhá sukně a  místo punčoch jen podkolenky.  V mrazech lze  pod sukni natáhnout i elesťáky, ale pak je dobré  si tohle tajemstvíčko střežit. I nejkrásnější nožky ztratí hodně ze svého půvabu a odborníci přes módu by z takového modýlku mohli dostat psotník.

Existují i punčochy na gumě, avšak i ony  jsou značně neodolné vůči  necitlivému natahování.  Prošla jsem obdobím, kdy jsem pár punčoch v natahovacím zoufalství doslova přetrhla. Tolik rozčilování jen proto, že má člověk delší nohy než je obvyklé a širší boky a pas než mu dovolují výrobci punčochového zboží.

Většina textilního průmyslu se nám odstěhovala do Číny. Jak je známo, tamní obyvatelky jsou nižšího vzrůstu, než průměrně rostlá Evropanka. A jsme tady i my, Evropanky rozměrnější. Jenomže čínský výrobce si bere mustr podle toho, co vidí. A on vidí průměrnou asijskou ženu. Obávám se, že tamní výrobci textilu si nedovedou představit zákaznici, která není malá a útlá, často skoro vyzáblá. Dnes jsem učinila objev. Existují nadkolenky. Pletené a odolné. V jejich případě na délce ani tak moc nezáleží.

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Libuše Čermáková

Život je dar, kterého si pořád dost nevážíme. Možná jsme jediní ve vesmíru a každý náš den je dnem svátečním. Život si kazíme hloupostí vlastní i hloupostmi těch, kteří jsou kolem nás.

Opatruju si zkušenosti, které jsem si zapamatovala a jsem ráda, že na něco jsem dokázala zapomenout. Vážím si každého, kdo dokáže stárnout do moudrosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora